• Uczniowski Klub Sportowy JEDYNKA

Utworzony w 2002 roku Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka”, w którym trenerami są nauczyciele wychowania fizycznego, jest inicjatorem organizowanej cyklicznie wraz z Gminnym Stowarzyszeniem LZS Gminnej Spartakiady Lekkoatletycznej. UKS „Jedynka” organizuje również zawody w indywidualnych i sztafetowych biegach przełajowych w randze Mistrzostw Powiatu, międzyszkolny Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców oraz szereg turniejów szkolnych. Powstanie klubu umożliwiło wyłowienie talentów  sportowych i daje uczniom szansę na rozwijanie swoich umiejętności zarówno na lekcjach wychowania fizycznego, jak i na treningach w szkolnym klubie sportowym. Najlepszym otworzyło drogę do trenowania w klubach sportowych: Nielbie Wągrowiec, Orkanie Środa Wielkopolska, WKK Tiger, Klubie Żeglarskim „Ogniwo”. Świadczą o tym sukcesy zawodników na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Wspólne działanie wszystkich wymienionych stowarzyszeń owocuje popularyzacją sportu wśród dzieci i młodzieży.

Wszelkie imprezy masowe odbywać musiały się poza szkołą, ze względu na asfaltową nawierzchnię boiska, która nie spełniała wymaganych norm bezpieczeństwa. Ówczesne Gimnazjum, UKS i Urząd Gminy Wągrowiec zgłosili wspólny projekt do Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Inwestycji Sportowych na wymianę nawierzchni wraz z doposażeniem boiska sportowego. Całość projektu wyceniona została na ponad 430 tys. zł, z czego blisko 216 tys. zostało dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej MSiT, natomiast pozostałą część pokrył Urząd Gminy Wągrowiec. Dodatkowo wymieniona została mocno już zniszczona nawierzchnia wokół budynków szkolnych. Dużą pomoc dla tej inwestycji okazał poseł Jakub Rutnicki, który wsparł inicjatywę i pomógł w przygotowaniu projektu.

UKS „Jedynka” współpracuje ze Szkolnym Związkiem Sportowym „Wielkopolska”. Trenerzy klubu prowadzą zajęcia w ramach programu SKS. Zajęcia prowadzone są dla dziewcząt i chłopców z gimnastyki, piłki nożnej, siatkowej, piłki ręcznej i lekkiej atletyki. Dwa razy (2016, 2018) otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Klub”. Dzięki pozyskanym środkom udało się zakupić sprzęt sportowy służący do urozmaicenia zajęć lekcyjnych, oraz organizować zajęcia dodatkowe zgodne z zainteresowaniami uczniów.