• Opowieści o cystersach

• W dniu 16 maja na zajęciach dodatkowych „Dziedzictwo kulturowe regionu” w klasie 5b, gościliśmy pana Marcina Moeglicha – kustosza i historyka Muzeum Regionalnego, który opowiedział, skąd w Łeknie i Wągrowcu wzięli się cystersi, czym był Dokument Fundacyjny Zbyluta wpisany na Listę UNESCO "Pamięć świata", dlaczego zakonnicy wybrali akurat nasz region do osiedlania, czym się zajmowali i jakie ich ślady w krajobrazie oraz jakie dziedzictwo materialne pozostało do dnia dzisiejszego. Dyrektor szkoły – pani Danuta Karczewska opowiedziała też krótko o międzynarodowym projekcie Cisterscapes, w którym bierze udział Gmina Wągrowiec i Miasto Wągrowiec.

• Warsztaty językowe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza

• Na zaproszenie pani prof. UAM dr hab. Małgorzaty Bielickiej, uczniowie i uczennice klasy 7b, udali się na Instytut Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, gdzie pani profesor przedstawiła im ścieżkę rekrutacji na studia, a panie z biblioteki Wydziału Neofilologii

przygotowały zajęcia biblioteczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów i urządzeń do wypożyczania i oddawania książek, podczas których uczniowie szukali wskazanych pozycji według konkretnych oznaczeń. Odwiedzili także kącik poetki Wisławy Szymborskiej, utworzony z okazji Roku Szymborskiej. Następnie w przyjaznej atmosferze, przy ciastku i napoju, Mateusz, Magda, Sebastian, Antonina, Paweł i Izabela wzięli udział w warsztatach języka niemieckiego. Pani profesor motywowała ich do wykonywania eksperymentów z wykorzystaniem języka niemieckiego na podstawowym poziomie. Serdecznie dziękujemy za sympatyczną i udaną wizytę!

• Informacje o egzaminach ósmoklasisty

prezentacja_egz._8klas_uczniowie.pdf

1. Młodzież wchodzi do sal egzaminacyjnych pojedynczo, w ustalonym porządku, zgodnie z listą zdających wywieszoną na drzwiach sali i zajmuje wylosowane wcześniej miejsca (nie dotyczy uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi).

2. Tożsamość osoby zdającej potwierdzana jest legitymacją szkolną. W przypadku braku legitymacji szkolnej, tożsamość ucznia potwierdza dyrektor szkoły lub wyznaczona osoba znająca ucznia.

3. Do sali, w której przeprowadzany jest egzamin nie wolno wnosić żadnych urządzeń elektronicznych.

4. Przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym, że do sali egzaminacyjnej mogą wnieść wyłącznie przybory wymienione w komunikacie o przyborach tj. w przypadku egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu – długopis (lub pióro) z czarnym tuszem/atramentem (niedozwolone jest korzystanie z długopisów wymazywalnych/ścieralnych), dodatkowo w przypadku egzaminu z matematyki – linijkę, zdający mogą również wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody, podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.

5. Po zajęciu miejsca uczeń, który chce skontaktować się z Zespołem Nadzorującym podnosi rękę i oczekuje na podejście członka zespołu.

6. Po zakończeniu czynności organizacyjnych przewodniczący zespołu zapisuje na tablicy w widocznym miejscu godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy z zestawem.

7. Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje.

8. Czas trwania pracy z zestawem egzaminacyjnym liczy się od momentu zapisania godziny na tablicy i jest zgodny z procedurą.

9. Przewodniczący zespołu w uzasadnionej sytuacji może zezwolić zdającemu na opuszczenie sali, po zapewnieniu warunków uniemożliwiających kontakt zdającego z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.

10. Uczeń, który zakończył pracę z zestawem przed czasem, powyższy fakt sygnalizuje poprzez podniesienie ręki, oczekuje na podejście członka zespołu nadzorującego. Członek zespołu nadzorującego po wykonaniu czynności zgodnie z obowiązującymi procedurami przekazuje zestaw Przewodniczącemu Zespołu Nadzorującego. Po przyjęciu zestawu daje sygnał uczniowi do opuszczenia sali.

11. Po upływie czasu przeznaczonego na egzamin przewodniczący zespołu egzaminacyjnego informuje zdających o zakończeniu egzaminu, poleca zamknięcie zestawów, odłożenie ich na brzeg ławki i oczekiwanie na podejście członka zespołu nadzorującego.

• Nabór do klas 2-7 na rok szkolny 2023/2024

• Informuję, że wszyscy kandydaci/kandydatki zgłoszeni do klas 2-7 zostali przyjęci na rok szkolny 2023/2024. W związku z dużą liczbą zgłoszonych, utworzony zostanie drugi oddział przyszłej klasy piątej i siódmej.

• LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

• Od września 2022 roku realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.